Web Tasarımın Gelişimi Ve Değişimi

1991 yılında başlayan Tim Berners-Lee tarafından hayata geçirilen ilk internet sitesi ile başlayan web dönemi 20 yıl geride kaldı. Her ne kadar yeni bir teknoloji olduğu hissiyatı var olsa da, internet siteleri bu güne kadar ciddi bir tarihe sahip olucak şekilde süreçler yaşadı.

İnternet Sitelerinin web tasarımın doğumu HTML ile birlikte 90’ların başında gerçekleşti. Flash uygulamaların internet sitesinde görünmeye başlaması ise 1996 yılına denk geliyor. Yine aynı yıl içinde, popüler ücretsiz sayfa tasarlıyıcısı GeoCities ile tanışıyoruz. Metin ağırlığında ve Flash desteğinde internet siteleri yaygınlaşmaya başlamıştık ki . 1998 yılında PHP dili tasarlandı.

200 yılına girilmesiyle birlikte CSS adı verilen tasarım dili bir çok web yazılım ve tasarımcının işini kolaylaştırmaya başladı. İnternet Explorer tarayıcısının CSS’i desteklemeye başlamasıyla günümüzün internet sitelerine dair ilk “ilkel” örnekleri görür oldu. Ancak eksik bir parça vardı oda 2000 yılında kendisini gösterdi.

JavaScript 2002 yılında ikinci sürümünün yayınlandığı dönemin internet tarayıcıların tümünde bu dili destekler hale gelmişti. Artık internet siteleri çok daha işlevseldi “Kullanıcı” ifadelerinin geçtiği site sayısında ciddi bir artış gözüküyordu.

HTML , Flash , PHP , CSS  ve JavaScript 2000’li yıllar üretici ve tüketicileri farklı bir alana sürükledi. İçinde bulunduğumuz şu yıllarda internetin vardığı konum da bu sürüklemenin kayda değer ürünleri yatıyor. Semantik web adı verilen bu hasat dönemi tabiki son değil. Zira sementik İnternetin Web 2.0 ürünleride insanoğluna yetmez oldu.

 

Taşınılabilir ürün ve hizmetlerin yaygınlaşmasıyla değişen teknoloji, kendisini internet dünyasında da hissettirerek varlığına uygun tasarımların gidilmesine sağladı.

Sizde web tasarım için profesyonel bir seçim yapmak isterseniz ; https://universcode.com/teklif/

Share your thoughts