E-ticaretteki Başarılı Kullanıcı Deneyimi (UX) Örnekleri

Parmakların ucunda sonsuz seçenek olan kullanıcıların mutlu etmek adına ve onları kazanmak için kıyasıya rekabet eden e-ticaret siteleri için ux oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %40’dan fazlası kötü site tasarımına bağlı olarak sepette ürün bırakarak siteyi terk ediyor ve rakip sitelere doğru yöneliyor.

Giyimde dünyanın en büyük perekandecisi olan Inditex grubunun ana markası olan zara online mağazası ile e-ticarette en başarılı siteler arasında yer almakta. Minimal kolay ve responsive tasarım ile öne çıkan web siteleri, kullanıcıyı bunaltmamak için navigasyon seçeneklerini limitleyerek bizlere kaliteli bir seçenek sunuyor.  Navigasyonda olan bu sadelik ürünlerin de hep ön planda olmasını sağlıyor.

Pek çok kategoride ürün sunan ve Türkiye’de önce olan hepsiburada.com responsive (mobil uyumlu) arayüzü ile kullanıcı deneyimi iyi bir tasarım sunmakta. Ziyaretçilerin kafa karışıklığı yaşamasına önlem alınmış ve akıllı biçimde menüde yer alan kategoriler düzenli bir şekilde tasarlanmış.

hepsiburada.com da hangi sayfada olursanız olun aşağıya doğru fazla gidemiyoruz. Örneğin zara sonsuz scroll uyguluyor. Yani ürünlerde 1,2,3,4 gibi sayfalardan gitmiyoruz, kategorideki ürün sayısına bağlı olarak sayfada aşağı gittiğimiz müddetçe ürünlerin daha fazlasını görebiliyoruz.

Erasmus üniversitesinde yapılan araştırmada kadınlar sitede adeta, avlanmayı, ürünleri aramayı ve incelemeyi seviyor, erkekler ise hızlı ve çabasız süreçlerden hoşlanıyor. Hepsiburada.com’un erkek kullanıcı oranı %75 olduğunu düşünülürse belki daha kısa sayfa boyutlu ve sayfalandırma sistemi tercih etmelerinin nedeni bu tip demografik verilere ve araştırmalara dayanıyor olabilir.

Share your thoughts

%d blogcu bunu beğendi: